BIK – czy to obowiązujące?

BIK i informacje które nieprzerwanie zbiera, jest w stanie równocześnie dodatnio i ujemnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową i definitywną decyzję banku, czy rzeczywiście dostaniemy duży kredyt. Wygląda to w taki sposób dlatego że dla banku liczymy się tylko jako jednostka, która ma potwierdzoną zdolność kredytową i odpowiednie dokumenty z BIK-u. W zasadzie to właśnie czyste konto i korzystne zatwierdzenie z Biura Informacji Kredytowej jest w stanie wielokrotnie zadecydować ostatecznie o woli kredytodawcy.

Możemy swobodnie stwierdzić, że BIK działa na zasadzie zbiornika gdzie kumulowane i przetrzymywane są wszelkie informacje o naszych zobowiązaniach płatniczych. W skład takich informacji potrafią zaliczać się w równym stopniu raty za sprzęt elektroniczny zakupiony w sklepie, stan karty debetowej czy nawet rachunki za lokal mieszkalny. Interesujące że Biuro Informacji Kredytowej aktualizuje posiadane dane co miesiąc, uzupełniając je o następne dane bądź wymazując zdezaktualizowane. To właśnie ta platforma jest główną do jakiej adresują się banki, kiedy staramy się u nich o większą pożyczkę. W dzisiejszych czasach banki są niesłychanie rozsądne i potrzebują sprawdzić, czy nie mamy zaległych opłat, czy nie posiadamy obciążenia na karcie kredytowej czy też niespłaconych kredytów. Jeżeli ktoś planuje złożyć podanie kredytowe, powinien na początku dla pewności zobaczyć swój status w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ może okazać się, że według jego zapisów znajduje się na liście dłużników.

Sprawozdanie BIK-u można sprawdzić w w dowolnym momencie na stronie internetowej, a wypada to zrobić, dlatego że zdarza się że może on być przeciwny z prawdą. Bez wątpliwości BIK może być też wartościowe przy ubieganiu się o kredyt z banku. Jeśli nasza przeszłość kredytowa jest właściwa - to jest posiadamy spłacone raty czy kartę kredytową, jest to oczywiście dobrze widziane pośród banków, dlatego że widzą one wówczas że kredytobiorca nie ma kłopotów z innymi zaległościami, tym samym dług będzie opłacony analogicznie. Pamiętajmy tym samym o tym, żeby rzucić okiem pewnego dnia chociaż raz na stronę główną Biura Informacji Kredytowej i sprawdzić swój obecny stan. My naturalnie oczywiście zachęcamy do użytkowania z naszych kredytów pod zastaw bez BIK-u, aczkolwiek chcieliśmy Państwu naświetlić w kilku słowach, jak działa BIK.