Dokąd powinno zwrócić się o wierzytelność? Do banku czy firmy pożyczkowej?

Ogólnie o uzyskiwaniu ponadprogramowych pieniędzy w formie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie albo kredyt. Tymczasem warto rozdzielić te dwa pojęcia - przypisując im w następstwie tego instytucje u których ubiegamy się o zastrzyk finansowy.

Tak naprawdę o pożyczkę ubiegamy się wyłącznie w instytucjach pozabankowych - z reguły są to prywatne firmy lub osoby fizyczne mające dostateczny kapitał. Umowa obowiązuje w oparciu o Kodeks Cywilny. Z kolei jeżeli mowa o kredytach - musimy jednoczyć z tym sformułowaniem wyłącznie banki i SKOK-i funkcjonujące w oparciu o prawo bankowe. W tym przypadku finanse na kredyt wypłacane są z lokat innych klientów.

Niejednokrotnie na przeszkodzie zaciągnięcia kredytu w banku staje ta sama rzecz. Banki muszą wiedzieć na jaki cel potrzebne są nam finanse o które się ubiegamy i lubią posiadać wgląd do adaptacji naszego celu kredytowego. Jeżeli mowa o pożyczkach w innych instytucjach - nie podajemy zamiaru realizowania pożyczki. Co więcej pieniądze mogą zostać wypłacone nam w formie gotówki lub przelewu bankowego. Platforma bankowa z kolei opiera się tylko na przelewach na podane konto kredytobiorcy.

Na jakiej zasadzie są tworzone umowy w obu postaciach świadczenia usług kredytowych? Wskazane jest zacząć od tego, że umowy różnią się od siebie w znacznym stopniu. Umowa o pożyczkę może zostać spisana bądź zawarta w formie ustnej (poniżej kwoty 500zł). Obie strony mają tu znaczące pole do negocjacji, bo podpisując umowę wolno scharakteryzować również termin spłaty kompletnej wierzytelności jak i wartość całej pożyczki. W dodatku kredytodawca nie analizuje swojego wierzyciela w BIK-u. W ten sposób zapożyczenie zapewnia niezwykle duże pole manewru i wolność.

Kredyt który udostępnia nam bank jest normowany sygnowaną przez obie strony w umowie, pod rygorem odejścia od postanowień w razie niedotrzymania warunków z jednej ze stron. W tym momencie wyznaczane są normy i czas uregulowania kompletnego zobowiązania, oraz tak fundamentalne czynniki jak prowizje i opłaty. Na umowie źródłowej znajdują się dodatkowo reguły zmian warunków tej umowy.