Zasadnicze warunki udzielania pożyczek przez banki

Dziś wiele ludzi stara się o kredyt - system bankowy uzależnił od siebie sporo osób. Mówi się że banki raczej chętnie udzielają kredytów, jednakże wskazane jest to sprecyzować. Nie każdy w końcu jest w stanie otrzymać zielone światło od banku w formie zdolności kredytowej. To właśnie banki sprawdzają dokumentnie swoich przyszłych lub niedoszłych kredytobiorców. Co tymczasem wpływa na zdolność kredytową?

Co jest decydującym argumentem dla większości banków w momencie kiedy klient przedkłada podanie kredytowe? Po pierwsze znaczące są zarobki, potem znaczące są także jego zobowiązania. Bank musi być przekonany że klienta prócz rat kredytowych stać także na normalne powszednie wydatki. Może to wydać się wprost zabawne ale na to czy bank udzieli nam kredytu mogą przyczyniać się takie czynniki jak posiadanie własnego samochodu, ilość osób do opieki, koszt zastawianej hipoteki w przypadku kredytu pod hipotekę czy nawet dysponowanie kartami płatniczymi.

Na ogół banki wypłacają małe pożyczki gotówkowe, chociaż obecnie odeszły od postaci pożyczek za okazaniem dokumentu osobistego. Jednak pojedynczym kolejnym dokumentem jaki musimy okazać jest zaświadczenie o zarobkach. Bank w którym mamy konto i w którym ubiegamy się o drobną pożyczkę, przejrzy naszą historię i jeśli całość będzie w porządku - gładko wypłaci finanse.

Zupełnie inaczej prezentuje się sprawa w sytuacji dużych kredytów. Te udostępniane są na długi okres - przeważnie na około 15 do 35 lat i między innymi tym samym główną rolę może grać nawet wiek wierzyciela. W sytuacjach kredytów hipotecznych decudująca jest wartość zastawianej nieruchomości, bilans finansowy kredytobiorcy i zwłaszcza jego nieskazitelne konto w Biurze Informacji Kredytowej. Oczywiście każdy bank proponuje różne warunki, w związku z tym wskazane jest zaznajomić się z każdą propozycją.